Klassikalised uue aasta lubadused
Ma olen viimasel ajal päris palju mõtisklenud selle üle, et miks nii paljud endale antud lubadustest saavad umbes kuu või kahega murtud või siis vähemasti lubaduse täitmine muutub harvemaks, kui algselt oli plaanitud. Kindlasti on osad lubadused sellised, mis ei olegi üldse meile mõeldud. Näiteks inspireerun tugevalt kellegi teise mõtetest või tegudest ja hakkan siis ekslikult seda inspiratsiooni enda omaks pidama. Selge see, et selliselt püstitatud eesmärkidega kuigi kaugele ei jõua, sest puudub see idee alge enda sees, mis toodaks ikka ja jälle energiat edasi liikumiseks juurde. Arvan, et sellistest lubadustest tulekski niipea kui võimalik lahti lasta. Sest need polegi päriselt meile mõeldud.
Aga siis on need teised lubadused. Need, mis sünnivad meie endi seest ja milleni jõuame aastate jooksul ikka ja jälle tagasi. Näiteks regulaarne treenimine või parem toitumine või raha säästmine/investeerimine. Need on need päris eesmärgid, mille me tunneme sügaval sisimas ära, et need on meile vajalikud ja aitavad elus liikuda soovitud suunas ning saada soovitud kogemusi. Mis teema nendega on? Miks me neile kindlaks ei jää?
Liiga suured ampsud korraga
Enamasti, kui seame uue aasta lubadusi, siis oleme energiast pakatavad ja inspireeritud. Ja sellises seisundis viibides usume, et oleme kõikvõimsad. Kirjutame aga hoogsalt üles, et alates uuest aastast teeme 4x nädalas tund aega trenni, lõikame enda menüüst välja suhkru ning rämpstoidu ja paneme iga kuu 30% sissetulekust kõrvale. Ja tõsimeeli usume, et suudame seda kõike teha. Milles küsimus, lebo ju? Või vähemasti nii meile tundub, sel hetkel. Aga millegipärast läheb kuu või kaks mööda ja oleme tagasi kohas, kus trenni ei tee, šokolaad ja saiake on igapäevane nähtus ning kuu lõpus taaskord raha otsas. Miks siis? (vahemärkusena ütlen, et kasutan üldistusi, eks igaüks saab samastuda läbi enda kitsaskohtade) Sest võtame ette liiga suured muutused korraga.
Väikeste sammude jõud
Hakkasin lugema raamatut nimega “The Slight Edge”, mis räägib valemist, mis eristab neid, kes jõuavad soovitud tulemusteni, nendest, kes ei jõua soovitud tulemusteni. Täiesti geniaalne raamat. Soovitan kõigile. Nii lihtsalt kirjutatud, et kui mõned aastad tagasi esmakordselt seda lugema hakkasin, siis mulle ei jõudnud isegi kohale, millest autor tegelikult räägib. Millest ta siis räägib? Lühidalt sellest, et meie elu koosneb väikestest sammudest ja tegevustest, mida igapäevaselt teeme. Ja need väiksed sammud määravad, mis suunas meie elu suures pildis liigub. Liiga lihtne, et seda isegi sõnadesse panna eks? Nii lihtne, et see ei pruugi isegi lõpuni kohale jõuda sinna kupli alla. Asja lihtsus seisneb selles, et kui vaadata ühte päeva eraldi, siis need väiksed sammud tunduvad täiesti mõttetuna ja raske on näha, et need võiksid pikas perspektiivis mingit elumuutvat mõju avaldada. Ja seetõttu on nii lihtne neid mitte teha. Aga asja ilu seisneb selles, et täpselt sama lihtne on neid ka teha :D.
Tuleme tagasi “4x nädalas trenn, ei magusale, 30% säästa” näite juurde. Selle näite puhul tekib ka üksikut päeva eraldi vaadates tunne, et teen reaalseid samme muutuse suunas. Aga sellest on raske kinni pidada, sest see on tugev muudatus. Varem või hiljem saavad sisemised deemonid meid kätte ja siis libastume. Samal ajal iga päev 5 min võimelda, enne igat toidukorda klaas vett juua ning iga päev euro kõrvale panna on lihtne. Ja kuna see on nii lihtne, siis milleks seda üldse teha? Sama lihtne on tegemata jätta. Need lihtsad muudatused ei näi omavat mingit mõju. Aga pikas perspektiivis on just need väiksed sammud need, mis on elumuutvad.
Sea uueks aastaks piisavalt väiksed lubadused
Ehk kui varasem lähenemine pole vilja kandnud, siis tasub proovida seda, mis näib liiga lihtne, et seda isegi tõsiselt võtta. Tee need suured eesmärgid enda jaoks nii väikesteks sammudeks, et neid on ülimalt lihtne teha (ja samal ajal ka tegemata jätta) ning otsusta, et sa teed neid, sest sa tead, et pikema ajal jooksul need tegevused hakkavad niiöelda liitintressi koguma. Ja kui liitintress juba tööd hakkab tegema, siis on lihtne jälle natuke vunki juurde keerata, kuni mõne aja pärast teedki näiteks 4x nädalas 1h trenni, sööd tervislikult ning säästad iga kuu 30%. Aga siis oled selle muutuseni jõudnud väga loomulikku rada pidi ning enam ei ole nii lihtne kukkuda tagasi punkti, kus ei teinud isegi kõige pisemaid samme. Jõudu!