Leviv muster
Tuginedes enda kogemusele ja vaatlusele, mis jõusaalis toimub, siis suur hulk keskealisi mehi käib jõusaalis PINGUTAMAS. Ja pingutamas ikka nii, et on kohe pingutatud. Naiste puhul esineb seda ka, aga palju vähem. Seega adresseerin pigem mehi. Nüüd võib tekkida küsimus, et kas jõusaal mitte selleks polegi, et pingutada? Või selleks, et kutsuda esile areng ongi ju vaja pingutada? Las ma selgitan. Ma ei räägi hetkel teadlikest treenijatest, kel on suuremal määral paigas nii treening, toitumine kui ka uni. Ma räägin treenijatest, kel on olemas järjepidevus, ent kes soovitud muutusi ajas ei näe. Ehk keha koostis märgatavalt ei muutu, jõunäitajate areng pidurdub peale esialgset kasvu ning kel enesetunne kehas tegelikult ajas paremaks ei lähe. Pigem tekib hädasid ja vaevusi õlgades, puusas, põlvedes jne. Mul on tunne, et see grupp treenijaid on need, kes kõige enam suunamist vajavad.
Energiat võttev treening
See grupp treenijaid on tihti vanuses 35-55, edukad driver tüüpi inimesed, kes on oma karjääris ja elus suunatud tulemustele. Ja täpselt sama suhtumine tuleb kaasa ka jõusaali. “võtan ja teen ära” selle hea tervise ja tugeva keha. Mis on mõistagi imetlusväärne. Aga paraku oma kehast tahtejõuga üle sõita ei saa. Saab, aga mingi piirini. Raske jõutreening on “lõhkuva” toimega. Ehk selline trenn ei stimuleeri kerget ja head enesetunnet, vaid niiöelda “lõhub” keha ning jätab inimese väsinumasse olekusse, kui ta oli enne treeningut. Selleks, et toimuks areng, peab säärasele treeningule järgnema taastumine. Ehk piisav uni, hea toitumine ja stressivaegus. Mis aga jääb enamikul seda tüüpi treenijatel puudu, on justnimelt taastumise osakaal. Ja selliselt ei saagi areng jätkuda. Sest keha lihtsalt ei saa arenguks ja taastumiseks vajalikku ressurssi. Ja kui nüüd siia juurde liita stressirohke töö, vähene uni ja näiteks väiksed lapsed kodus, siis tulemuseks on mingi hetk läbipõlemine. Minul endal tekiks siit küsimus, et kas siis sellise elu kõrvalt polegi võimalik oma keha heas vormis hoida? Saab ikka, aga mitte sarnaselt jätkates.
Tasakaal
Oluline on aru saada, kui palju on sul elus stressoreid ja milline on tasakaal stressi tekitava ja energiat taastava vahel. Stressitekitajad on näiteks tugev vaimne ja füüsiline pingutus, ebapiisav uni (sinu vajadus võib olla suurem, kui 8 tundi), kehv või vähene toitumine, enda mõistuse pidev töös hoidmine jne. Energiat taastav on näiteks loominguline vaimne tegevus, millel puudub eesmärk, kerge füüsiline liikumine, piisav uni, hea ja mitmekülgne toitumine jne. Nende kahe vahel peaks vähemasti püsima tasakaal, selleks, et oleks võimalik end tunda hästi ning selleks, et kehal oleks ressurssi, et taastuda ja areneda. Eelpool kirjeldatud persoonal on aga tihtipeale tasakaal tugevalt paigast ja seega ei ole võimalik näha ka jätkusuutlikut arengut jõusaalis. Mida siis teha?
Energiat andev treening
Vähim, millest alustada, on muuta treeningute iseloomu. Tugeva pingutuse asemel on hea vähendada raskusi ja intensiivsust ning hakata tegema trenni “kergelt”. Raskusi oleks hea mõte näiteks 50% vähendada ning suurendada korduste arvu seerias. Lisaks aeglustada maha tempo ning keskenduda heale ja puhtale tehnikale. Hea mõte on lisada juurde ka sügav ja rahulik hingamine. Samuti on hea mõte kasutada selleks kõigeks pädeva personaaltreeneri abi, kes vaatab üle su kava ja harjutuste tehnika, selleks, et keha lõhkumine lõpetada ja suunab sind tagasi treenima kehale jätkusuutlikul viisil. Ainuüksi see muudatus toob ajas suured tulemused. Aga ennekõike on muidugi vaja aru saada ja teadvustada, et praegune viis tulemusteni ei vii ning et vaja on oma tervisele terviklikumalt lähenema hakata.